Dosya Uzantısı Gösterme

Kategori : Dosya ve Klasör Dersleri

Bilgisayarda kullanılan dosyalar türüne göre ayırmak için yazılmış bir kelimedir. genellikle üç harften oluşur.

Dosya uzantısı 3 harf olmasının sebebi 1990`lı yıllarda bilgisayarda DOS ortamında ilk dosya türleri üretilidğinde dosya adı 8 harf ve uzantısı 3 harf olmak üzere 11 harf olarak belirlenmiştir. Daha sonraki yıllarda dosya sayısı ve uzantı türleri artması ile farklı dosya uzantısı türleri gelişmiştir. Fakat eskidne kalma bu gelenek bozulmayarak dosya isimleri çoğu zaman 3 harf tutulmuştur.

Windows ayarlarını değiştirmediyseniz bu uzantıları görmeniz mümkün değildir. Çünkü acemi kullanıcılar yanlışlıkla dosya adını değiştirirken dosya uzantısını  da değiştirebilir. bu durumda dosya tanınmayacağı için kullanılmaz hale gelir.

Aşağıdaki resimde yazı yada resim dosyasının uzantısı görünmüyor. çünkü bu dosyaların uzantısını windows gizlemiştir.

gizle1

Aşağıdaki resim ise dosya uzantıları görünür yapılmıştır. (Bunu yapmak için pencerenin üst kısmında bulunan Araçlar-Özellikler kısmında bir ayar yapmanız gerekir. "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" şeklinde yazar)

gizle2

Yukarıdaki reismde dosyaların adınında bulunan üç harflik kelimelere dikkat edin. Bunlar dosya uzantılarıdır. ve Windows dosyaları tanımak için bu uzantıları kullanır. Eğer bu uzantılardan biri silinmiş olursa windows bu dosyayı tanımadığını göstermek için yukarıdaki "dosya" isimli ikon gibi bir sembol verir.

webmaster 22-03-2011 10:27 Edit:22-03-2011 10:29
    dosya uzantisı © 2008
    Dosya Uzantısı, Hoşgeldiniz...